წიგნი-ალბომი „ქანდაკების ფესტივალი-2023“ საფესტივალო კატალოგია. გამოცემაში წარმოდგენილია ფესტივალის ფარგლებში განხორციელებული ყველა ღონისძიების ამსახველი ვიზუალური და ტექსტუალური მასალა.
• ტექსტი: კატო ყარსელიშვილი, სოფიო ჩიტორელიძე
ქართული ქანდაკების 100 წელი
წიგნი-ალბომი „ქართული ქანდაკების 100 წელი“ არის თბილისის არქიტექტორთა და სკულპტორთა ასოციაციის ახალი გამოცემა.
ალბომში წარმოდგენილია გამოფენის „ქართული ქანდაკების 100 წელი“ (თბილისი, 2022 წ.) ვიზუალური მასალა და ახლავს სამეცნიერო-პოპულარული ხასიათის ტექსტი.
• ტექსტის ავტორი: სამსონ ლეჟავა
პროექტი განხორციელდა საქართველოს კულტურის სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.
სამი თაობა
'უახლესი პერიოდის ქართველ მოქანდაკეთა სამი თაობა 1990/2000/2010-იანელები' არის ორიენოვანი (ქართული-ინგლისური) წიგნი-ალბომი.
წიგნი მოიცავს 50 ქართველი მოქანდაკის 70 ნამუშევარს, რომლებიც თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიის სამ სხვადასხვა თაობის კურსდამთავრებულებს წარმოადგენენ.
ვიზუალურ მასალასთან ერთად, წიგნი შეიცავს სახელოვნებათმცოდნეო ტექსტს, სადაც განხილულია თანამედროვე ქანდაკების მხატვრული ტენდენციები და საქართველოში მიმდინარე პროცესები (ტექსტის ავტორი: თამარ ბელაშვილი). გამოცემა ეძღვნება თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიის 100 წლის იუბილეს.
კატალოგი გამოსაცემად მომზადდა თბილისის მერიის ფინანსური მხარდაჭერით.
ქანდაკება Covid -19 პანდემიის დროს
წიგნი-ალბომი „ქანდაკება Covid -19 პანდემიის დროს“ არის ქართულ-ინგლისურენოვანი გამოცემა, რომელშიც წარმოდგენილია გამოფენზე „ქანდაკება Covid -19 პანდემიის დროს“ ექსპონირებული 50 სკულპტურული ნამუშევარი. ვიზუალურ მასალას ახლავს ტექსტუალური ნაწილი, რომელიც მოიცავს აღნიშნული საგამოფენო ექსპონატების სახელოვნებათმცოდნეო ანალიზს (ტექსტის ავტორი: სამსონ ლეჟავა).
გამოფენის კატალოგი გამოსაცემად მომზადდა საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.